Główna Nagroda – European Prize of Sacred Architecture 2015
Dzień dobry, Dobre wieści ze świata. Projekt Seminarium duchowne – okres propedeutyczny zdobył pierwszą nagrodę w konkursie European Prize of Sacred Architecture 2015. W związku z tym na horyzoncie pojawiła się wyprawa do Włoch. Nagroda zostanie wręczona w Pavii, urokliwym, włoskim miasteczku położonym w zachodniej części Niziny Padańskiej nad rzeką Ticino. Projekt możecie zobaczyć tutaj Seminarium | Lublin .
Wyróżnienie – Architektura Betonowa 2012
Projekt Seminarium duchowne – okres propedeutyczny zdobył wyróżnienie w konkursie Architektura Betonowa. Konkurs organizowany przez Polski Cement sp. z o.o. i Politechnikę Krakowską. Z pewnością jesteście ciekawi jak wygląda budynek, dlatego zapraszam do zakładki projekty. Projekt możecie zobaczyć tutaj Seminarium | Lublin .
Jakość przestrzeni a jakość życia – PropertyDesign.pl
Poniżej wywiad dla portalu PropertyDesign.pl
Coraz więcej ludzi ma świadomość, że estetyczna, przyjazna i funkcjonalna architektura wpływa na jakość życia oraz, że warto zaangażować architekta w planowanie swojego miejsca do życia. Takie myślenie pojawia się głównie w tematach indywidualnych dotyczących projektowania wnętrz i domów jednorodzinnych. Często rozwiązania katalogowe są niewystarczające dla wymagającego i świadomego klienta, a przede wszystkich dla jego rosnących potrzeb. Pragnie on stworzyć coś na wzór garnituru szytego na miarę, aby spełnić swoje i rodziny wymagania. Racjonalne zaplanowane miejsca do życia, na etapie projektu pozwala na oszczędności poprzez brak zbędnej powierzchni czy też uniknięcie rozwiązań, które nie mają szansy powodzenia i działania w tym konkretnym obiekcie. Każdy element projektu indywidualnego tworzony jest w porozumieniu z Inwestorem, projektowany specjalnie po to aby spełnić konkretną potrzebę.
Bywają Inwestorzy, którzy potrafią dostrzec różnicę między przestrzenią zaprojektowaną i zaplanowaną, a tworzącą się chaotycznie lub zaprojektowana bez przemyślenia i analizy potrzeb użytkownika. W przestrzeni szytej na miarę czuje się – często nieświadomie – lepiej, zachowuje się naturalnie, porusza się intuicyjnie, a co najważniejsze sprawnie. Świadomość przestrzeni może wynikać z tego, że oglądamy coraz więcej dobrej architektury, albo z pewnego etapu dojrzewania społeczeństwa po okresie PRL i architektury narzucanej z góry. Może to być kolejny etap poszukiwania piękna. Do tej pory szukaliśmy i niestety nadal szukamy piękna w kolorowych termomodernizacjach, pstrokatych domach i pseudo dworkach. Może to mija? Zarówno zła architektura jak i dobra to szukanie indywidualności po trudnym okresie szarości i tłamszenia wszelkich objawów indywidualizmu. Im więcej czasu minie, tym lepsze będą efekty poszukiwań.
Oczywiście nie oznacza to, że jest dobrze, tylko to że dzieje się coraz lepiej. Wciąż większość realizacji znacząco odbiega od mojego subiektywnego ideału i wciąż większość to próby przebicia sąsiada. Miejmy nadzieję, że wspomniane wyjątki staną się regułą.
Czy potrzebny mi architekt?
Uważam, że warto korzystać z pomocy architekta, ponieważ jest to osoba patrząca obiektywnie na potrzeby i możliwości Inwestora, mogąca zaproponować często korzystniejsze, ciekawsze, bardzie funkcjonalne rozwiązania. Należy pamiętać, że budowa domu czy też urządzanie swojego mieszkania to często inwestycja na lata, albo na całe życie. Czy warto zatem zaniedbać to wydarzenie już na etapie planowania? Mam na myśli strategiczny element, wg którego budujemy – projekt architektoniczny. Koszt projektu to ułamek sumy jaką pochłonie budowa / remont i nie warto na tym oszczędzać.